Swebrick

För dig som hittat tillbaka till LEGO®. En mötesplats för vuxna entusiaster.
Huvudmeny

LEGO® SMART Play™ System

Startat av CopMike, 06 Januari 2026 kl. 10:04

Föregående ämne - Nästa ämne

andreas E

#45

Anders67

I hemmamiljö så kan man höra de små öjudeffekterna - men på ett event kommer de inte att höras!

Magnusengstrom

Så här ser den ut inuti.

narwo

Lite information från min forskning.

Bluetooth-kommunikation är säker och förmodligen inte hackbar, eller för mycket arbete för väldigt liten potentiell vinst. Kanske brick-net (kommunikation mellan två klossar) skulle kunna vara intressant om vi kan läsa det på en dator. Men värt det?
Det verkar som att synthen/lamporna är "programmerade" av data som lagras på NFC-taggarna i plattorna/figurerna. Detta är intressant om vi kan lista ut dataformatet. Anpassad musik/lampor skulle kunna vara coolt, men inte för evenemang förstås, för tyst.

Så lite potential, men inget stort.

Jag kommer förmodligen att köpa en och försöka hacka NFC-dataformatet, jag har verktygen/kunskapen för det.

Jag är lite ledsen att dessa kommer att dö om 5-10 år och då kommer vi faktiskt att ha Lego som har en begränsad livslängd. Jag hoppas att de inför ett återvinningsprogram på något sätt.

BeardedNerd

De kommer väl att ha en begränsad livslängd oavsett, med tanke på det inbyggda laddningsbara batteriet.

o0ger

Tips & Bricks har gjort en bra recension av Smart Play som innehöll många intressanta iakttagelser: https://tipsandbricks.com/post/3096-set-review-more-thoughts-on-smart-play/

Tex att deras barn lekte i två timmar med ETT LEGO Education Science set men tröttnade på ALLA SMART play set efter 30 minuter.
Följ mig på Flickr eller Instagram. Jag har också en blogg. | Glöm aldrig Bortom Sol!