Stadshustornet / Jönssonligans klocka

Startat av andreaseldh, 04 Juli 2015 kl. 19:03

Föregående ämne - Nästa ämne

Sollan


andreaseldh

#61
Länk till fler bilder.

Nu är klockan äntligen klar! Jag hade egentligen tänkt ett mer komplicerat sätt att kontrollera att klockan tickar fram exakt en minut i taget, med hjälp av en ljussensor som beskrivs i en annan tråd, men det visade sig att motorns egen vinkelgivare var tillräckligt bra. I filmen nedan kör jag ett demonstrationsprogram, med framtickning var tionde sekund.


Vibora

Snyggt! Men borde han inte klänga sig fast på visaren?  :)

andreaseldh

Citat från: Vibora skrivet 22 November 2015 kl. 17:17
Snyggt! Men borde han inte klänga sig fast på visaren?  :)

Tack! Jag kanske gör en annan version med Harold Lloyd...

Nybohov Creation Ltd.

Skoj att det krävdes flera puffar innan gubben föll.
Bara ett simpelt radhusmods i en miljonprogramslägenhet. Verkligen ingen keramiker.

andreaseldh

Citat från: Nybohovsbyggarna skrivet 22 November 2015 kl. 18:20
Skoj att det krävdes flera puffar innan gubben föll.

Jag kan meddela att han även puttas ner av timvisaren strax före klockan 6.

andreaseldh

#66
Och här ser vi äntligen nya bilder på ett vinterbonat Stadshustorn! På marken har jag lagt två strategiska snöhögar ;)


PB071516-bearbetad by Andreas Eldh, on Flickr

På utsiktsvåningen ser vi en turist. Kanske min vaktgranne från Halmstad 2016, förlåt att jag har glömt ditt namn. När han var där någon gång på nittonhundratalet var samtidigt en helikopter i luften för att fotografera. Om man tittar noga på tidnings- och/eller reklambilder från den tiden kan man se honom.


PB071519-bearbetad by Andreas Eldh, on Flickr

Det har visst varit ihållande sydostlig vind.


PB071518-bearbetad by Andreas Eldh, on Flickr

De tidigare bilderna har jag även passat på att lägga upp i full upplösning i ett album på Flickr. Men om ni vill se det lajv, får ni ta er till Åhléns före 4 december!

lingonmirakel

Grymt snyggt bygge! Jag går i tankar om ett stadshusbygge och här finns ju utmärkta lösningar att sno/låna/inspireras av :)
Instagram: miken_mocs

andreaseldh

25 oktober är det dags igen! Jag ställer ut på Klossfestivalen i Stockholm Waterfront, med utsikt mot Stadshuset, och denna gång planerar jag att låta Musikmaskinen spela klockspelets melodier!

Klockspelet (i Stadshuset, alltså) består av totalt 9 klockor, men den största används enbart för att markera timslagen. Återstående 8 används för melodierna och det är ju precis samma antal toner som jag har i Musikmaskinen!
  • Före timslagen spelas 4 variationer med 4 eller 5 anslag vardera på upp till 5 av de lägsta tonerna. Detta kan jämföras med den utomlands mer kända Big Ben, som bara har 4 melodiklockor och dess variationer är helt enkelt dessa 4 toner i olika ordning.
  • Efter timslagen klockan 12 och 18 på sommarhalvåret, spelas även Örjanslåten och figurer paraderar på en balkong på nordsidan av tornet. Denna melodi använder alla 8 tonerna.

Såg förresten filmen igår och kan meddela att specialeffekterna må ha lurat publiken 1984, men tyvärr inte idag. Men det är de korrekta före-timslags-variationerna som spelas!

Jag behöver hjälp att bestämma vilka färger som ska ingå i skylten.
Självklart ska bakgrunden vara tegelröd (Dark Red), men ska bokstäverna vara guld (Metallic Gold) eller koppar (Sand Green)?

Stadshuset.png

Teabox

Citat från: andreaseldh skrivet 16 September 2025 kl. 14:55Jag behöver hjälp att bestämma vilka färger som ska ingå i skylten.
Självklart ska bakgrunden vara tegelröd (Dark Red), men ska bokstäverna vara guld (Metallic Gold) eller koppar (Sand Green)?

Jag tycker du ska välja vad som ger bäst kontrast mot det mörk röda i verkligheten. På din bild ser Gold bäst ut :)

andreaseldh

Tack! Ja det är svårt att få någon bra uppfattning på denna renderade bild. Men jag vill minnas att när det gäller klara färger, bör man undvika grön text mot röd bakgrund. Samtidigt som andra exempel på guldtext mot mörkröd bakgrund är mycket lätt att hitta, exempelvis klassiskt inbundna böcker.

cyberwilma

Citat från: andreaseldh skrivet 16 September 2025 kl. 16:04Tack! Ja det är svårt att få någon bra uppfattning på denna renderade bild. Men jag vill minnas att när det gäller klara färger, bör man undvika grön text mot röd bakgrund. Samtidigt som andra exempel på guldtext mot mörkröd bakgrund är mycket lätt att hitta, exempelvis klassiskt inbundna böcker.
Generellt bör man undvika rött mot grönt i material som visas upp eller presenteras, eftersom det är en vanlig färgblindhet.
Guld ser snyggt ut på bilden :)
Insnöad på modulhus, i färd med att bygga om alla set till hela byggnader.

andreaseldh