Swebrick

För dig som hittat tillbaka till LEGO®. En mötesplats för vuxna entusiaster.
Huvudmeny

11-cylindrig V10

Startat av andreaseldh, 04 April 2016 kl. 02:50

Föregående ämne - Nästa ämne

andreaseldh

Inspirerad av Tektors limousin, kände jag mig tvungen att försöka bygga en 11-cylindrig V10 i Technic. Här är de första försöken i LDD. Den vänstra är mest lik Tektors original, men den högra blir mer utmanande att bygga.

ByggareDan

Tjusiga motorer du knåpat ihop i LDD.
Borde det inte finnas en variant på den vänstra motorn där 11:an går snett framåt (v) istället för rakt upp (om du förstår mitt tankesätt)

/ByggareDan

pehter aka ibbe

Citat från: andreaseldh skrivet 04 April 2016 kl. 02:50
Inspirerad av Tektors limousin, kände jag mig tvungen att försöka bygga en 11-cylindrig V10 i Technic. Här är de första försöken i LDD. Den vänstra är mest lik Tektors original, men den högra blir mer utmanande att bygga.

Spontant tror jag att den högra inte kommer att gå att snurra runt, tror att vevstaken kommer att klämmas mot den gula yttersta delen av vevaxeln.
Instruktioner till en del av mina byggen.   Flickr

Tektor

#3
Underbart!
Ja, den vänstra är mest lik min, även om jag ju aldrig ens funderade på om den skulle funka mekaniskt. I första versionen satt den elfte cylindern bredvid motorn. Men det blev snyggare att klämma in den framför (där hade jag först en kylare).
Jag hade en version där cylinder 11 riktades snett framåt, precis som ByggareDan föreslår (men hur är den då fäst mot vevaxeln?).
Då var även pluppen åt samma håll som på resten.
Men tyvärr tvingade motorhuvens gångjärn mig att bygga en lägre, och fulare, lösning.

Jag bugar mig till tårna!

andreaseldh

Citat från: pehter aka ibbe skrivet 04 April 2016 kl. 08:18
Spontant tror jag att den högra inte kommer att gå att snurra runt, tror att vevstaken kommer att klämmas mot den gula yttersta delen av vevaxeln.

Ja, det stämmer. Jag provbyggde med plast och den fungerar inte alls. Vevstakarna kläms fast i varje vinkel på vevaxeln och ändbitarna får inte rum heller. Planen är att bygga den vänstra versionen i en moddad variant av . Åtminstone till att börja med...

Tektor

Jobbigt. Det här betyder ju att jag måste höja min ribba och försöka få till en variant där den sista cylindern sitter snyggare... :)

andreaseldh

Apropå nånting helt anat, har bandet "Another 98283 in the Wall" på repertoaren?

Godtfred

En annan bra låt från samma skiva är annars "In the Nougat".

Tektor

Citat från: andreaseldh skrivet 04 April 2016 kl. 20:10
Apropå nånting helt anat, har bandet "Another 98283 in the Wall" på repertoaren?

På sätt och vis – det är ju en låt som basisten Click Burton gjorde med sitt förra band: Green Lloyd.

andreaseldh

Idag köpte jag två för att få cylindrar och paneler, jag tänkte göra en vit version av . En ouppackad fick bidra med den tredje 32333. Det ska till mer greebling på motorn, så det får nog bli ett besök hos Mr.Gill. Varför har man alltid så storslagna idéer men så ont om bitar?

Tektor

Snyggt!

Jag vill ju inte vara sämre, så nu har minivarianten blivit lite snyggare också:

andreaseldh

Nu är jag klar med greeblingen och framvagnen. Styrutslaget är en klar förbättring från . Och om Tektor vill kopiera, rekommenderar jag två 2412b och en 15470

Tektor

Sweet!
Ja, två såna där grillplattor hade varit snyggt - problemet är att jag bara har en fästpunkt, och det får inte plats en ihopbindande platta under.
Men jag har en slät grå 1-4-platta med dekal på som jag har funderat på att sätta dit istället för den svarta :)

Vi får se... det kanske går att fixa till lite.

ByggareDan

Snyggt att du fått ihop motorn och början på en bil/fordon.
Alltid kul och följa en ide till färdigt resultat här på Swebrick.

/ByggareDan