o0gers Helgutmaning

Startat av o0ger, 13 November 2015 kl. 09:40

Föregående ämne - Nästa ämne

Leidermark


CopMike

#781
Citat från: Leidermark skrivet 03 Juni 2026 kl. 09:39Jag gjorde så här:
nr_63_Howerter.png
Dum fråga säkert men hur sitter 3023:orna fast :-[?

Myko

Ser ut som clip-delen sitter mellan studsen.

(Jag ryser åt de illegala teknikerna i båda lösningarna men säger inget. Hoppsan nu sa jag nåt ändå.)

Leidermark

Citat från: CopMike skrivet 03 Juni 2026 kl. 10:00Dum fråga säkert men hur sitter 3023:orna fast :-[?
De sitter fastkilade över clipet på  60475b :)
Foto nedan, bar för att visa funktionalitet.
nr_63_foto1.jpg


Leidermark

Citat från: Myko skrivet 03 Juni 2026 kl. 10:29Ser ut som clip-delen sitter mellan studsen.

(Jag ryser åt de illegala teknikerna i båda lösningarna men säger inget. Hoppsan nu sa jag nåt ändå.)
Finns inga rätt eller fel, bara lösningar <3

CopMike

Ok, tack för det (y)!

andreaseldh

#786
Jag brydde mig inte om att skicka in min första lösning som använde två gamla 4081a med smal ring och fyra guldringar 11010.

63_WIP_01.png

Lähnn

#787
Jag löste det med en 6541

Observera att detta var innan o0ger förtydligade att man inte fick använda en inverted 1x3 tile på baksidan 😉

DSC_4439.jpg

andreaseldh

Jag började med att använda @o0gers favoritbit 4070 för att bygga utsidan av modellen. Sedan tog jag bort den och försökte hitta de korrekta bitarna för insidan.

63_WIP_00.png

Men krockvolymerna är inte alltid att lita på när man bygger elektroniskt. Round Tile with Bar 20482 får inte rum så här på riktigt!

63_WIP_02.png

o0ger

Ojdå, glömde visst helgutmaningen! :(

Ok, men på fredag kommer en ny.
Följ mig på Flickr eller Instagram. Jag har också en blogg. | Glöm aldrig Bortom Sol!

o0ger

#790
Fredag! Dags för en ny helgutmaning. Jag fortsätter att dyka ner i Rylies fantastiska pyssel.
kors.png
Korset är 6x6 pluppar och 4 plates tjockt. Bygget ser likadant ut från alla håll. Baksidan är också täckt av nexo-sköldar.

Skicka din lösning via PM eller maila till oscar.cederwall@gmail.com. Skriv under med ditt forumnamn om du mailar. Skicka inte LXF-filer, jag vill bara ha bilder som förklarar er lösning. Lösningen kommer på måndag.

De som klarat det:
- Godtfred
- andreaseldh
- mrUzagi
- Lähnn
Följ mig på Flickr eller Instagram. Jag har också en blogg. | Glöm aldrig Bortom Sol!