Parkcaféet - ett sommarbygge...

Startat av Illuwatar, 04 Juli 2013 kl. 15:45

Föregående ämne - Nästa ämne

Illuwatar

Inspirationen till detta bygge kom av Friends Parkcafé () och mitt tidigare parkbygge i CC-skala. Så jag rev parkcafét som stod uppbyggt i ett undangömt hörn och min tidigare park. Återanvände murarna och trädet, byggde upp resten från början. Och gjorde min version av cafét. Det hela står på en 48x48 basplatta och det kan kopplas in i en CC-stad (technic-hålen är på rätt platser så att avstånden mot gatan blir rätt) med förbehåll för utsticket baktill. Designen av papperskorgarna har jag "lånat" - tack till den som gjorde designen första gången...







Inredningen är inte lätt att få på bild. Ville behålla lite av Friensd-känslan men samtidigt göra inredningen mer realistisk.



Inget är omöjligt - det omöjliga tar bara mer tid...
http://www.illuwatar.se

Anders67

Supersnyggt, den är ju självklar till norrköpingseventet!
Deltar i CB Blue Harvest och CB Castonien

Ozp

Snyggt. Gillar cheese slopesen på muren. Men borde inte taket på huset gå utanför väggen?

o0ger

Det här ser jättetrevligt ut. Bra färgval och fin byggnad.
Följ mig på Flickr eller Instagram. Jag har också en blogg. | Glöm aldrig Bortom Sol!

Record

Riktigt mysigt, men vad lite folk det är ute, är det en dålig dag?
Friskt satsat, hälften vunnet..

de Gothia


dalle

Tycker du fick till muren riktigt bra.

AndersI

Muren är fin, men parken ser lite ovårdad ut. Varför är det så mycket hundbajs på gången? Är det någon parkförvaltning som inte sköter sig?
;)  :P
Region: Nerike och lite ÖstraG (bor i Södermanland)
Mitt urgamla LEGO CAD-program: BlockCAD

marpe

Citat från: Record skrivet 04 Juli 2013 kl. 23:20
Riktigt mysigt, men vad lite folk det är ute, är det en dålig dag?
Hade jag varit minifigur skulle jag besökt caféet.  Härligt avvägd friendskänsla.

Kanske skulle man förskjuta trottoaren en stud så att inte bitskarven löper upp genom tegelmuren?

lindyhep

Hm...förstår inte riktigt marpes tanke men när jag tittar närmre hade jag föredragit att tilen framför porten hade varit i linje med porten. Var det vad du menade marpe?

Jag både gillar och "ogillar" (lite för starkt ord eg.) bygget. Någonting med kontrasten mellan det genomvita fiket och den murrigare muren tror jag det är som stör - i mitt sinne. Men det är nog mest det....en högst individuell känsla för jag kan inte riktigt förklara det.
Och det finns mycket att gilla. En härlig park, en snygg mur och entré och ett schysst friendsinspirerat café.

marpe

Citat från: lindyhep skrivet 05 Juli 2013 kl. 12:34
Hm...förstår inte riktigt marpes tanke men när jag tittar närmre hade jag föredragit att tilen framför porten hade varit i linje med porten. Var det vad du menade marpe?
Nix. Min kommentar rörde bara en mycket liten detalj. Jag gör gärna ett nytt försök att förklara. Låt mig först på nytt berömma bygget. Det är så fridsamt.  :) Fint med Sandgreen.

Titta på trottoaren längs muren. Skarvarna mellan 3068b dk bley förstärker skarvarna mellan 98283. En petitess  :)

lindyhep

Ah. Det är mitt huvud som inte är med idag. Trottoaren betydde idag för mig den ljusgrå kanten bara. Jag såg det du skriver men tänkte att det inte var trottoaren (Nä, ingen bra dag, huvudvärken gjorde att jag tog mig hem från jobbet en timme innan jag skulle slutat.)

Då var min tanke nästan precis tvärtom mao.

perlan

Vad annat kan jag säga än att det är vackert?   ;D   Lysande som vanligt.

Svartkrut

Kaféhuset gillade jag allra mest. Snyggt bygge! Kul att fler tar sig an friends och gör egna versioner. Själv har jag precis gjort om Olivias hus till modulhus.  :P

Anders67

Citat från: Svartkrut skrivet 05 Juli 2013 kl. 19:28
Kaféhuset gillade jag allra mest. Snyggt bygge! Kul att fler tar sig an friends och gör egna versioner. Själv har jag precis gjort om Olivias hus till modulhus.  :P

Posta en bild på det, är såååå nyfiken!
Deltar i CB Blue Harvest och CB Castonien