[ALLTID PÅGÅENDE!] Musikaliska vinjetter

Startat av Kvarnbacka, 12 Mars 2013 kl. 09:36

Föregående ämne - Nästa ämne

Tornet

Då gissar jag på Die Könige av Peter Cornelius

andreaseldh

Det var tyvärr också fel.

Ledtråd: Sist i en 88291c01pb01.

andreaseldh

Ledtråd: Här ser vi signalflaggorna S och T. En av dessa är förvillande lik ursprungslandets flagga.


andreaseldh

Ledtråd: Lägg märke till hur taktfast figurerna promenerar!

andreaseldh


andreaseldh

Ledtråd! Namnsdagsbarnen omnämns i texten.

andreaseldh

Bonusledtråd! Sången spelades alldeles nyss instrumentalt i SVT2.

Lähnn


andreaseldh

#4448
Citat från: Lähnn skrivet 25 December 2024 kl. 17:29The March of the Kings?

Jag måste be om ett förtydligande, tack!

Lähnn

Citat från: andreaseldh skrivet 25 December 2024 kl. 22:17Jag måste be om ett förtydligande, tack!
En rimlig begäran  :)
En liten sökning gav att orginalet verkar heta "La Marcha dei reis".
Georges Bizet ska tydligen ha använt sig av den men det verkar inte vara han som är upphovsman.
Är rätt säker på att jag någon gång sjungit en svensk version men hittar den inte nu.

andreaseldh

Ja det är rätt! Var så god och bygg!

Henkeso

Ursäkta för att ni har fått vänta, gott folk. Jag tänkte att det här skulle vara ett lätt och snabbt bygge! Sen kom jag inte på vad jag skulle göra för vinjett på en vecka. Så blev det två veckor, som blev tre. Sen blev min dotter sjuk, så då fanns det ingen tid för lego, och sen blev jag själv sjuk. Och hela tiden tänkte jag på det här bygget, som blev större och större i mitt huvud, men jag kom fortfarande inte på vad jag skulle göra och hur. Det gick från något lite pinsamt till något jag skämdes för, och så sa jag till mig själv att jag inte skulle komma tillbaka till forumet tills jag hade gjort färdigt en vinjett... Så då blev det bara något jag undvek i stället.

Till slut började jag tänka att jag kanske borde sluta vara med på utställningar och forumträffar, och då tyckte min fru att nu räcker det med att skämmas och undvika, så då fick jag ta mod till mig till att skriva det här. Men det tog också ett par veckor från tanke till handling, eftersom det ju var jul och så skulle man fixa med klappar, mat och så vidare. Så återigen - ursäkta att jag inte hört av mig på länge! Jag tror att det är bäst att lämna walk-over så kan jag kanske (om det är ok för er) återkomma med ett bygge längre fram i tiden. Annars får jag undvika att ge mig in i tävlingar, eller åtminstonde vara lite snabbare på att ge upp när inspirationen och tiden tar slut.

God fortsättning på er!

Godtfred

Inga problem - livet går alltid före LEGO! Ingen mening att den här anspråkslösa tävlingen ska orsaka onödig stress, tvärtom. Det är därför stafettpinnen lämnas fri efter tre dagar som det står i regelverket. Inget att skämmas för och hoppas du finner inspiration för fler framtida byggen! God fortsättning på Julen!

Lähnn

Välkommen tillbaka @Henkeso och väl svarat @Godtfred !
Detta är bara en lek och ska så klart prioriteras så när annat kommer emellan  :)

Här kommer nästa låt att gissa på:
Musik.png

T-86

Charta 77-Lilla björn och lilla tiger
Take care- stay strong, and enjoy every sandwich!
Finns på: FLICKR INSTAGRAM