Dokumentär om Lego på Kunskapskanalen

Startat av Superkalle, 30 December 2009 kl. 00:50

Föregående ämne - Nästa ämne

Superkalle

Det var en halvtimmes dokumentär om Lego på kunskapskanalen idag den 29/12. Tydligen var det en repris från 27/12. Programmet ingick i en serie som heter "Märkligt och minnesvärt i Europa". Jag såg bara sista halvan (låg och slözappade och hajade till när det handlade om Lego). Någon som såg hela programmet? Eller vet om det kommer igen?

Mirandir

Det visas även ikväll (onsdag 30/12) klockan 23.00 på Kunskapskanalen
Legobloggen: http://legobloggen.com

Nextuz

Går de o hitta på svtplay måntro? =)


Superkalle

Någon som har kunskapen att spela in programmet och sedan konvertera till AVI-fil eller dylikt?

Tobbe Arnesson

Via VHS kan jag få över det i lämpligt Internetformat, problemet är upphovsrätten så det går inte direkt att lägga på YouTube eller Vimeo...
Blogg: Robotkampen

tellblom

#6
Jag har den i HD format (.ts) och den är 1,2GB. Kan försöka konvertera ner den till bättre storlek om någon är intresserad

Man har ju fakttiskt rätt (i sverige iallafall) att spela in något åt sina vänner :)  )

/Martin

Mirandir

Citat från: tellblom skrivet 31 December 2009 kl. 08:43
Jag har den i HD format (.ts) och den är 1,2GB. Kan försöka konvertera ner den till bättre storlek om någon är intresserad

Man har ju fakttiskt rätt (i sverige iallafall) att spela in något åt sina vänner :)  )

/Martin

"Mirandir" anmäler sitt intresse.  :)
Legobloggen: http://legobloggen.com

tellblom

Mirandir du har ett pm var du hittar filen.

/Martin

Tommy_la

Skicka lite fler PM:s när du ändå är igång! :)
Min bricklinkbutik "Tommy's Store":
http://www.bricklink.com/store.asp?p=tommy_la

Superkalle

@tellblom
Skickade nyss PM till dig. Hoppas du fick det, annars PM:a gärna mig också

tellblom

Du har fått länken via PM superkalle10

Tobbe Arnesson

Jag spelade in svt24 istället - d'oh!
Blogg: Robotkampen

Mirandir

Bara jag som tyckte att slutet verkade lite "kapat". Det är ju rätt intressant ända fram tills Kjeld Kirk Kristiansen tar över. Då övergår det till mer av en snabb sammanfattning. 2000-talet med bl.a. licensernas intåg och Kjelds avgång som VD nämns ju inte över huvud taget.

Kändes nästan som om någon chef bestämt att göra filmen tio minuter kortare när den var nästan färdigredigerad. Eller borde det stå 1999 snarare än 2009 som produktionsår?
Legobloggen: http://legobloggen.com

Stigge72

Jag tyckte att mycket av programmet kändes som att jag sett det förr... kanske inte i en avlägsen galax, men definitivt för länge länge sedan... de kanske hade lagt till en halv minut för att kunna sätta ett senare datum och fortfarande få plats i en lika lång program-slot?