X-Wing Killer: SWARM

Startat av AndersI, 22 Januari 2013 kl. 19:46

Föregående ämne - Nästa ämne

AndersI

Alla bidrag jag har sett hittills i tävlingen om bästa X-Wing Killer har satsat på kraftfulla skepp, med alla de nackdelar som sådana skepp har.

Min industri har tagit fasta på problemet med X-Wing - de är fantastiskt manövrerbara - och har därför skapat konceptet SWARM (Smart Warfighting Array of Reconfigurable Modules) för att en gång för alla utradera alla irriterande mindre fiendeskepp.

Systemet bygger på enkla grundenheter, som kan kombineras på olika sätt, och framför allt framställas i STORA mängder till en (i sammanhanget) mycket ringa kostnad.

En normal storlek på en SWARM är 10 000 till 100 000 grundenheter. Eftersom cirka 1000 enheter kan fraktas i samma volym som en X-Wing, i ett ej trycksatt lastutrymme, blir slagkraften och möjligheterna enorma.


Fokus har lagts vid fyra saker:

- Enkel, snabb, billig produktion
- Manövrerbarhet som överstiger en X-Wing:s förmåga (detta utesluter mänskliga piloter)
- Så liten storlek att en X-Wing inte detekterar den med sina sensorer förrän det är försent. Obetydligt större än en Stormtrooper, se bilden.
- Omprogrammering av Imperiets samtliga Astromech:ar, så att SWARM känner igen dem som vänligt sinnade. Detta möjliggör fullständig automation av utraderandet.


SWARM kan användas både för attack och försvar.


Försvarssituationen:

Det är enkelt att med vanliga lastskepp och okvalificerad arbetskraft lägga ut (och kartlägga) stora mängder SWARM runt den planet, dödsstjärna eller större skepp som ska skyddas (i fallet större skepp förutsätts kursändringar vara marginella så att den lokala gravitationen från skeppet håller enheterna på plats). En SWARM kan givetvis placeras var som helst i rymden, men sannolikheten att fienden passerar minskar givetvis med avståndet till intressanta mål.

I denna situation är varje enhet oberoende av alla andra och väntar bara på att hitta ett rymdskepp med fel signatur. När ett sådant upptäcks attackeras och förstörs det. Som option kan man lägga in kommunikationssystem som avstyr samtidig attack från flera enheter (eftersom det bara vore slöseri; den första utraderar sitt mål)


Attacksituationen:

I attacksituationen är det förmodligen ett krigsskepp som lägger ut en (eller flera) SWARM. I denna situation är alla enheterna länkade till varandra och styrs från moderskeppet i attackriktningen tills det är dags att släppa dem lösa (eller ett skepp med okänd signatur dyker upp).

Eftersom energiförrådet på en enskild enhet är begränsat kan längre smygattacker utföras med en så kallad CHAIN SWARM, där den betydligt kraftfullare POWER-modulen (svart, längst till höger i bilden) kan transportera ett mycket stort antal grundenheter genom helt vanlig bogsering. POWER-modulen kan ha en förprogrammerad position, eller avpatrullera ett område, och sedan släppa sin SWARM när det finns anledning.

På bilden ser ni också de ställbara motorerna (grå och svart enhet på pinnar), som dels bidrar till manövrerbarheten, dels kan ge en extra boost för att hinna ifatt en flyende X-Wing. 
Region: Nerike och lite ÖstraG (bor i Södermanland)
Mitt urgamla LEGO CAD-program: BlockCAD

shutter

Vilken underbar övertygande säljande teknisk argumenterande vetenskaplig text du presenterar :o

Anders67

Coolt, en svärm med såna vill rebellerna nog inte ha i häcken! :-)

mordatre

Citat från: shutter skrivet 22 Januari 2013 kl. 20:56
Vilken underbar övertygande säljande teknisk argumenterande vetenskaplig text du presenterar :o

+1 på det.   Jag blev övertygad efter några meningar.  :D

(Ser inte de stående ut som Bender från futurama?)
Vad som händer på en Legoträff stannar på en Legoträff.

Tekei


Teabox