[MOC] Centrala Eskilstuna

Startat av AndersI, 31 Augusti 2024 kl. 21:46

Föregående ämne - Nästa ämne

AndersI

Ända sedan förra julen (och swebricks julklappsbyte) har jag funderat på det här bygget. Jag fick en MOC av @byStfn med Eskilstunas riktmärken - stadshuset, Fristadstorget, ån och Klosters kyrka. Mycket arbete har nerlagts, och flera versioner har skrotats, men här är min nuvarande version av centrala Eskilstuna. Det var väldigt lägligt att visa upp den på KF Eskilstuna, så givetvis blev jag förkyld (covid?) lagom tills dess. Nåväl, bygget ställdes upp i alla fall, även om jag inte orkade vara där och prata väl om det ...

Slutsnackat, här är bilderna!
rps20240831_205044.jpg

rps20240831_205221.jpg

rps20240629_190839.jpg

rps20240614_203735.jpg

rps20240831_205134.jpg
Region: Nerike och lite ÖstraG (bor i Södermanland)
Mitt urgamla LEGO CAD-program: BlockCAD

Gideon

Inspirerande! Vilken skala är det här...? Som jag sa på plats så blir man ju sugen på att försöka tolka sin hemstad och/eller sin nuvarande stad i liknande format :)
Regionansvarig Gävle-Dala
Flickr   Instagram

AndersI

Jag tror skalan är något mindre än Micropolis, dvs. Nanopolis, men vissa byggnader är nästan Micropolis skala...

Gatorna skulle må bra av att vara 2 studs wide, men hela bygget skulle bli alldeles för stort i den skalan ...
Region: Nerike och lite ÖstraG (bor i Södermanland)
Mitt urgamla LEGO CAD-program: BlockCAD

byStfn

Jag Är så stolt att ha sått fröet till det här fantastiska bygget! Så många förtjusta Eskilstunabor som stod och pekade när jag stod där med min mor (som är född och uppvuxen i stan)! Så glad! Krya nu på dig så du kan bygga vidare ända till kommungränsen ;)

andreaseldh

Mycket vackert! Var det i denna kyrka jag sjöng The Armed Man för några år sedan, ackompanjerad av din dotter?

andreaseldh

Citat från: byStfn skrivet 31 Augusti 2024 kl. 23:19Krya nu på dig så du kan bygga vidare ända till kommungränsen ;)

Bara om du bygger Kiruna kommun i samma skala!

ArfMan

Såg den igår, verkligen bra och inspirerande!

AndersI

Citat från: andreaseldh skrivet 01 September 2024 kl. 01:26Mycket vackert! Var det i denna kyrka jag sjöng The Armed Man för några år sedan, ackompanjerad av din dotter?

Så var det! Min hustru var nog med och sjöng också.
Region: Nerike och lite ÖstraG (bor i Södermanland)
Mitt urgamla LEGO CAD-program: BlockCAD

AndersI

Citat från: byStfn skrivet 31 Augusti 2024 kl. 23:19Jag Är så stolt att ha sått fröet till det här fantastiska bygget! Så många förtjusta Eskilstunabor som stod och pekade när jag stod där med min mor (som är född och uppvuxen i stan)! Så glad! Krya nu på dig så du kan bygga vidare ända till kommungränsen ;)

Stort tack för inspirationen! Ja, det var kul att höra er berätta om reaktionerna, när jag kom och hämtade det.

Nja, kommungränsen får nog vara, snarare en något mindre del av centrum (på andra ledden) med lite bredare gator. Eller inte alls. Det får framtiden utvisa.
Region: Nerike och lite ÖstraG (bor i Södermanland)
Mitt urgamla LEGO CAD-program: BlockCAD

Anders67

Ja, imponerande bygge och som förstagångsbesökare i staden så kände jag igen bygget efter det lilla jag såg i helgen 👏👏👏
Deltar i CB Blue Harvest och CB Castonien

T-86

Finfint bygge! Kul att du kunde komma förbi en sväng på slutet och berätta och visa lite också 😃
Take care- stay strong, and enjoy every sandwich!
Finns på: FLICKR INSTAGRAM

Daylight


Emma

Region Mitten

Myko

Väldigt snyggt, man blir inspirerad att göra nåt liknande.

danielbrrssn

Citat från: Myko skrivet 04 September 2024 kl. 16:27Väldigt snyggt, man blir inspirerad att göra nåt liknande.

Jag kan bara hålla med!