Visst är det coola byggen. Men vore ännu bättre om du la in referensbilder, har väl totalt sett ett avsnitt av doctor who, så helt utan referenser... Vet väl ungefär hur en Dalek ser ut, sedan är det slut.
Det gör jag så gärna! Precis som med annan science fiction beror utseendet till stor del på dåtidens resurser, både i form av kunnande och budget. Jag gillar de stora ovalerna på sidan av huvudet och det sorgliga ansiktet som speglar vad som händer med individen som tillfångatas. Se särskilt den nedre bilden.
Sedan följer det moderna 2000-talsutseendet, som mer porträtterar dom som en brutal oövervinnerlig armé.
På 1970-talet såg dom bara konstiga ut.
Till höger ser vi deras första framträdande på 1960-talet. Då var det tygmask framför ansiktet som gällde. Vi ser att "handtagen" har varit med alla år, men jag är osäker på om strålkastaren har varit lika konsekvent. Jag valde i alla fall att ta med den i form av en
98138 i Glow In Dark White.