Swebrick

För dig som hittat tillbaka till LEGO®. En mötesplats för vuxna entusiaster.
Huvudmeny

[WIP] Borg på moduverse

Startat av danielbrrssn, 28 Januari 2021 kl. 20:53

Föregående ämne - Nästa ämne

andreaseldh

Det var så här jag menade med tiliningen, enbart själva muren! Vänd tegelstensmönstret mot publiken och blanda gärna med vanliga släta 1x2 brick för att ge mer liv åt fasaden.

bröstvärn.png

Gideon

Citat från: andreaseldh skrivet 14 Augusti 2022 kl. 17:56Det var så här jag menade med tiliningen, enbart själva muren! Vänd tegelstensmönstret mot publiken och blanda gärna med vanliga släta 1x2 brick för att ge mer liv åt fasaden.
Det brukar kunna bli bra resultat om man blandar in "log brick" också för att få mer textur. Enbart tegelstensbitar blir lite väl repetitivt mönster tycker jag.
Regionansvarig Gävle-Dala
Flickr   Instagram

danielbrrssn

Test av belysning. Hade önskat jag redan köpt slinga från ebrix men den jag vill ha finns inte på lager. Kör en enklare led-belysning i väntan. F321630F-B489-4722-A65D-1BB560A92EBE.jpeg

Dags och börja använda göra lite vatten runt om. Får testa vad som funkar. B375D2C1-A0ED-4EC3-BA13-E9C73C126DF2.jpeg

andreaseldh

Jag får "vissa associationer" av huvudena i påsen med transblåa tiles...

danielbrrssn

#19
Nu är den utställningsklar. På klossfestivalen i Göteborg. Kommer uppdatera med fler bilder och detaljer. 6AD95189-B665-46CE-A000-2D5EB86F6BF8.jpeg