Technic-hjälp med vikbara vingar!

Startat av o0ger, 06 September 2021 kl. 11:03

Föregående ämne - Nästa ämne

Boathill

Citat från: andreaseldh skrivet 06 September 2021 kl. 20:47
Det var svårt att se på min första bild, här är själva kärnan av konstruktionen. Vingarna (gröna) Är fästade på T-stänger (röda) som i sin tur är sammankopplade med länkarmar (gula). All vikt tas därmed upp av länkarmarna, kugghjulen styr bara rörelserna. Gissar att totala rörelsen är c:a 160 grader så det finns gott om marginal om du bara ska vrida 90. Om du kommer för nära ena ändläget, kan kanske en böjd liftarm 32271 vara lösningen?

Ah, smart Andreas! Ja med vinklade liftarms så borde det gå att få till 90 graders och behålla mekaniken vågrät!
Region Hufvudstaden

Boathill

Citat från: o0ger skrivet 06 September 2021 kl. 21:12
Citat från: Boathill skrivet 06 September 2021 kl. 20:33
Skulle gissa du får köra lite annan utväxling också, kommer va tungt att få ihop vingarna på ett kvarts varvs vridning. Får du plats med stora kugg sist vid vingarna är det bäst men de kanske kommer synas för mycket?
Det borde inte bli tungt eftersom den ena fälls upp och den andra ner. De är ju i konstant jämvikt? 🤔

jo det e sant, men det är ju ändå rätt mycket massa som ska flyttas. Men kanske går, gör en dummy med lite testvikter. Med Andreas modell är det ju annars inte så svårt att byta till annan utväxling :)
Region Hufvudstaden

o0ger


SHIPtember WIP 4 by Oscar Cederwall (o0ger), on Flickr

Vingarna saggar redan med ganska låg belastning :(
Följ mig på Flickr eller Instagram. Jag har också en blogg. | Glöm aldrig Bortom Sol!

Boathill

Coolt att se det på plats!

Att det sackar lite kan delvis bero på om du använt gråa pins till liftarmarna, de har rätt mycket mer spelrum för att kunna rotera. Testa att köra på svarta, det borde bli lite stummare, kommer bli trögare att vrida men borde gå att övervinna md annan utväxkling om det blir så.

Det går inte bara att "vrida lite till" för att få dem att stå rakt ut?
Region Hufvudstaden

AndersI

#19
Citat från: o0ger skrivet 06 September 2021 kl. 21:21
... men med den konstruktionen gick det inte att få upp vingarna i 90 grader. Jag tänkte väl att det fanns en funktion med länkarmarna!

Om en av de gula sitter på andra sidan får du väl full rörelsfrihet? Några kugghjul behövs inte om du ändå ska ställa om manuellt, använd bara en axel eller pin för att låsa länkaget.

Edit: Som vanligt kommenterade jag utan att läsa färdigt tråden...

Ang. saggningen - kan du inte få in några stag (snöre) som du spänner efter att ha vikt ut vingarna?
Region: Nerike och lite ÖstraG (bor i Södermanland)
Mitt urgamla LEGO CAD-program: BlockCAD

o0ger

Citat från: AndersI skrivet 07 September 2021 kl. 11:04
Ang. saggningen - kan du inte få in några stag (snöre) som du spänner efter att ha vikt ut vingarna?

Jo, fast då kan jag lika gärna strunta i hela funktionen känner jag.
Följ mig på Flickr eller Instagram. Jag har också en blogg. | Glöm aldrig Bortom Sol!