Service Truck 60073 + 60073

Startat av Tufs, 01 Februari 2015 kl. 20:16

Föregående ämne - Nästa ämne

Tufs

Jag har byggt en egen variant av 2st set plus några andra bitar.
Jag tyckte setet var så kul med en baja-maja, så jag kunde inte låta bli att köpa det. Tycker det är kul all Lego tänker på vad sina små gubbar har för behov.


Jag försökte hålla kvar stilen på lastbilen så att tankarna först till originalet. Vet inte riktigt om jag lyckades så bra med det.


Kranen offrades. det vart mycket platsbrist då jag ville få plats med två st baja-major på flaket.


Tycker det är lite synd att skyltarna är klistermärken och inte tryckta, det förekommer ju tre stycken i samma set.

Vad gällande orginal setet 60073 så tycker jag det är en rolig ide, och en detalj som passar bra in i
Lego Citys eviga byggarbetsplatser.


You will shit bricks.

Vibora

Snyggt byggt. Sista bilden är bokstavligt talat skitkul! :D

andreaseldh

Citat från: Tufs skrivet 01 Februari 2015 kl. 20:16
Jag försökte hålla kvar stilen på lastbilen så att tankarna först till originalet. Vet inte riktigt om jag lyckades så bra med det.

Jag tycker du lyckades bättre än originalet. Din ser ut som en riktig lastbil, originalet har nån konstig Folkabussfront som inte alls passar på en så stor lastbil som krävs för att transportera Bajamajor. Och beträffande att du fick offra kranen tror jag det skulle gå alldeles utmärkt att förlänga bilen så den får plats. En lastbil kan aldrig bli för lång!

Tufs

Det var kul att höra. Haha, men det kan dem inte. Jag hade tankar på att sätta en kran bakom hytten och flytta flaket en bit bakåt.
Ske se om jag kan få dit en kran som kan lasta av bajamajorna.

Tufs

Nu har den fått en kran. Det underlättar lastande en hel del. Fordonet blev bara en 'plupp' längre än innan.


Lastning. (missbildad bild)



Vart det något bättre? Själv så tycker jag det.

Nilsson.calle

Visst blev det bättre.
Snyggt bygge och roliga bilder.