Teabox (diskussion | bidrag) |
Teabox (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
Swebrick var från början enbart ett enkelt forum, men efterhand har föreningen, startsidan och wikin utvecklats där till. Dock är forumet är fortfarande hjärtat i all verksamhet som bedrivs och vill man ta del av gemenskapen så måste man våga sig in bland tavlor och trådar. Tyvärr kan ett forum lätt vara överväldigande om man inte är van vid dem, men förhoppningsvis kan denna sidan hjälpa till. | Swebrick var från början enbart ett enkelt forum, men efterhand har föreningen, startsidan och wikin utvecklats där till. Dock är forumet är fortfarande hjärtat i all verksamhet som bedrivs och vill man ta del av gemenskapen så måste man våga sig in bland tavlor och trådar. Tyvärr kan ett forum lätt vara överväldigande om man inte är van vid dem, men förhoppningsvis kan denna sidan hjälpa till. | ||
| − | + | == Att komma igång med att delta i forumet == | |
Börja med att [http://www.swebrick.se/index.php?action=register skapa ett login]. Att klick runt i forumet är lättare när man är inloggad då forumet håller reda på vad du har läst samt hjälper en nå nya inlägg sen förra besöket. När man väl besökt forumet ett antal gånger och känner att det är något man vill deltaga i så rekommendera vi att ni gör ett inlägg i vår [http://www.swebrick.se/index.php?topic=14.0 "Vilka vi är?"-tråd] (Länken kräver att ni är inloggade i forumet). En introduktion av dig själv där uppskattas av många. | Börja med att [http://www.swebrick.se/index.php?action=register skapa ett login]. Att klick runt i forumet är lättare när man är inloggad då forumet håller reda på vad du har läst samt hjälper en nå nya inlägg sen förra besöket. När man väl besökt forumet ett antal gånger och känner att det är något man vill deltaga i så rekommendera vi att ni gör ett inlägg i vår [http://www.swebrick.se/index.php?topic=14.0 "Vilka vi är?"-tråd] (Länken kräver att ni är inloggade i forumet). En introduktion av dig själv där uppskattas av många. | ||
| − | ==== | + | |
| − | + | == Vanliga frågor == | |
| + | ===== Hur bifogar jag bilder eller andra filer? ===== | ||
: Bilagor och andra tillval | : Bilagor och andra tillval | ||
: Bifoga: | : Bifoga: | ||
: (fler bilagor) | : (fler bilagor) | ||
| − | + | ===== Hur länkar jag snabbt till set, bitar eller minifigs på Bricklink? ===== | |
: Skriv in | : Skriv in | ||
| − | + | ===== Hur infogar jag Youtube klipp? ===== | |
| + | : Blipp | ||
| − | + | ||
| + | == Tavlorna == | ||
Forumet har många olika tavlor. Nedanför är de som de flesta kan få access till. Tavlor som kräver att man tillhör styrelsen, staff eller olika projektgrupper för att se är inte med på listan. | Forumet har många olika tavlor. Nedanför är de som de flesta kan få access till. Tavlor som kräver att man tillhör styrelsen, staff eller olika projektgrupper för att se är inte med på listan. | ||
| Rad 66: | Rad 69: | ||
:: Annonstavla för köp, sälj och byte av LEGO. Man behöver med andra ord betala för medlemskap för att få annonsera på Sweebrick. | :: Annonstavla för köp, sälj och byte av LEGO. Man behöver med andra ord betala för medlemskap för att få annonsera på Sweebrick. | ||
| − | + | ||
| + | == Terminologi == | ||
* Inlägg, Post | * Inlägg, Post | ||
: En enskild kommentar ifrån en medlem brukar vanligtvis kallas för ett inlägg eller en post. | : En enskild kommentar ifrån en medlem brukar vanligtvis kallas för ett inlägg eller en post. | ||
Versionen från 4 april 2014 kl. 10.45
Swebrick var från början enbart ett enkelt forum, men efterhand har föreningen, startsidan och wikin utvecklats där till. Dock är forumet är fortfarande hjärtat i all verksamhet som bedrivs och vill man ta del av gemenskapen så måste man våga sig in bland tavlor och trådar. Tyvärr kan ett forum lätt vara överväldigande om man inte är van vid dem, men förhoppningsvis kan denna sidan hjälpa till.
Att komma igång med att delta i forumet
Börja med att skapa ett login. Att klick runt i forumet är lättare när man är inloggad då forumet håller reda på vad du har läst samt hjälper en nå nya inlägg sen förra besöket. När man väl besökt forumet ett antal gånger och känner att det är något man vill deltaga i så rekommendera vi att ni gör ett inlägg i vår "Vilka vi är?"-tråd (Länken kräver att ni är inloggade i forumet). En introduktion av dig själv där uppskattas av många.
Vanliga frågor
Hur bifogar jag bilder eller andra filer?
- Bilagor och andra tillval
- Bifoga:
- (fler bilagor)
Hur länkar jag snabbt till set, bitar eller minifigs på Bricklink?
- Skriv in
Hur infogar jag Youtube klipp?
- Blipp
Tavlorna
Forumet har många olika tavlor. Nedanför är de som de flesta kan få access till. Tavlor som kräver att man tillhör styrelsen, staff eller olika projektgrupper för att se är inte med på listan.
Tavlor synliga för anonyma gäster
Tavlor som är synliga för besökare som inte loggat in.
- Allmänt LEGO
- Allmänt LEGO-relaterat som inte passar under någon annan kategori. T.ex. LEGO i media.
- Officiella set
- Nyheter och diskussioner om officiella set och teman sker här.
- Egna Byggen / MOC:s
- Vill du visa upp ett bygge för Swebrick? Då är det här rätt plats.
- Byggtävlingar och tävlingsbidrag
- Undertavla för poster med tävlingar och bidrag.
- Din hjälp i LEGO-världen
- Byggtips m.m. Bra ställe att söka efter svar på dina frågor.
- Swebricks Legoambassadör
- Undertavla för poster till och från vår Legoambassadör.
- LDD - Lego Digital Designer
- Undertavla för specifikt för frågor omkring LDD.
- Förstasidan
- Allt som syns på förstasidan har postats här.
- Arkiverade nyheter
- Underkategori för posterna som flyttats ifrån förstasidan
- Var kan man köpa LEGO
- Tavla för tips om både webb- och fysiska affärer. Ej till för köpes och säljes annonser!
Tavlor synliga för de med login
Tavlor som är synliga för besökare som har loggat in.
- Off topic
- Tavla för allmän snack medlemmar emellan.
- Swebrick forum och förening
- Tavla för diskussioner rörande forumet och föreningen.
- Undertavlor:
- Community Builds
- Speciell undertavla för diskussioner angående Community Builds.
- Swebrick Byggbeskrivningar
- Speciell undertavla där byggbeskrivningar skapade av Swebrick sparas.
- Lokala träffar och avdelningar
- Undertavla där vi diskutera events och träffar m.m. på lokal nivå.
Tavlor synliga för föreningsmedlemmar
Tavlor som är synliga för betalande medlemmar som har loggat in.
- VIP-loungen
- Tavla för diskussioner som enbart berör betalande medlemmar.
- shop.swebrick.se
- Tavla för information och diskussion om affären hos Swebrick.
- LUGBULK
- Tavla för poster om pågående LUGBULK beställning.
- Köp, Sälj o Byt
- Annonstavla för köp, sälj och byte av LEGO. Man behöver med andra ord betala för medlemskap för att få annonsera på Sweebrick.
Terminologi
- Inlägg, Post
- En enskild kommentar ifrån en medlem brukar vanligtvis kallas för ett inlägg eller en post.
- Tråd, Ämne
- Sidorna där en enskild diskussion hålls brukar kallas för tråd eller Ämne.
- Tavla, Undertavla
- De olika diskussionerna hålls i vad som kallas för en Tavla. En Undertavla är en extra gruppering av trådar i en tavla. En "tavla i en tavla" helt enkelt.
