[WIP] The battle of the birdies

Startat av Joyride, 04 Juli 2026 kl. 16:29

Föregående ämne - Nästa ämne

Bokeslundsparken

In vino veritas.

Joyride

Byggde originalet först men tog inga bra foton som jämförelse. Botten på originalet är en 2x12 plate och stödbenen 1x6. I min version har jag 2x8 och 1x4.

Instagram: joyride_bricks

Joyride

Idag har jag byggt en utskjutande klippavsats för de vita fåglarnas ledare. Väldigt slät nu för att få till infästningarna. Kommer jobba in lite oregelbundenheter senare.

Kraftgloben i bakgrunden ska byggas in i klippan men jag behöver få ner ljudet från konstruktionen. Just nu drivs motorn med en tågregulator på lägsta hastighet och sedan har jag växlat ner hastigheten enligt bilden. Är inte jättevass på technic så tips för att förbättra konstruktionen mottages tacksamt.
IMG_9162.jpgIMG_9158.jpgIMG_9163.jpgIMG_9165.jpg
Instagram: joyride_bricks

danielbrrssn

Det här ser jag fram emot att få se mer av. 

Joyride

Citat från: danielbrrssn skrivet Igår kl. 07:52Det här ser jag fram emot att få se mer av.

Det känns som att jag kommit någon promille av vad jag tänker mig som slutresultat så mer inlägg kommer definitivt 😄
Instagram: joyride_bricks