[WIP] The battle of the birdies

Startat av Joyride, 04 Juli 2026 kl. 16:29

Föregående ämne - Nästa ämne

Joyride

Dags att sätta igång ett bygge som jag planerat för länge (och funderat på ännu längre). Titeln får vara ett arbetsnamn än så länge.

Tänker att jag ska skynda långsamt med bygget och försöka suga på byggupplevelsen längre än jag brukar, siktar på att få det klart till våren/sommaren 2027 typ.

Grundstoryn är en klassisk strid mellan ont och gott, ljus och mörker.  Jag har samlat på mig vita och svarta fågelfigurer från Chima som ska stå för fighten.

Inväntar en större sorteringsträff för att ta mig an klippbygget på riktigt men har börjat testa lite med bas och uppbyggnad.IMG_8502.jpgIMG_8505.jpg
Instagram: joyride_bricks

Joyride

I den ände jag börjat bygga (höger från betraktaren) ligger de vita fåglarnas land, de får kraft av en roterande glob inne i berget. Börjat pilla så smått med rotationshastigheten.
Får se om det är den här 11x11 SW planeten jag använder till slut eller om det blir för grått.

https://www.instagram.com/reel/DadG3PYq4qX/?igsh=MWwwM284NGZuazd1cg==
Instagram: joyride_bricks

Joyride

Börjat byggandet av arméerna.
Svarta korparna och vita örnarna från chima ska omarbetas lite grand.

Främst får de vita guldharnesk och de svarta silver. Ska jobba bort chi-tilen på bröstet för att sudda ut chima-viben en aning.

De svarta får behålla sina fågelhuvuden under hjälmarna medan de vita kommer blandas upp med gula minifighuvuden för att kunna jobba med ansiktsuttryck och ytterligare ta ett kliv från de antropomorfiska chima.

Har någon figs (hela eller delar) liggande så hojta till. Främst svarta armén behöver stärkas upp.

IMG_8523.jpgIMG_8524.jpg
Instagram: joyride_bricks

Magnus den store

Alltid uppskattat med wip-trådar. Hur stort bygge har du tänkt dig?
Pluppsala finns även på Flickr. Välkommen!

Joyride

Citat från: Magnus den store skrivet Igår kl. 22:48Alltid uppskattat med wip-trådar. Hur stort bygge har du tänkt dig?

Jag skulle väldigt gärna se mer av det på både forumet och i andra medier. Processen är mer än halva nöjet för mig. Tyvärr är jag ingen bra fotograf 😄

Klart är att det blir 64 studs djupt.
Bredden är inte helt klart, inget Battlefield-bygge a la @Daylight tänker jag 😄 - men kanske uppåt 150 eller 200 studs. Tre eller fyra 48-plattor.

Min idé är att de svarta fåglarna ska attackera genom någon slags portal och få attacken att se överraskande ut. Utmaningarna blir att få skillnaderna mellan de två världarna att framträda ordentligt och att fixa illusionen av rörelse i attacken. Har några idéer som vi får se om de funkar 🙂
Instagram: joyride_bricks

Daylight

Kommer bli skoj att följa. Bra val av figs👍Som sagt wip-trådar tycker jag också om personligen. 
Bra att du vet ungefär hur stort du vill ha det. Mitt bygge var bara 6 basplattor från början innan det spåra ur

Joyride

Citat från: Daylight skrivet Idag kl. 10:32Kommer bli skoj att följa. Bra val av figs👍Som sagt wip-trådar tycker jag också om personligen.
Bra att du vet ungefär hur stort du vill ha det. Mitt bygge var bara 6 basplattor från början innan det spåra ur

Rätt kul att spåra ur men det är ju ödmjukt och rätt smickrande när det inte är en av grundförutsättningarna för projektet 😝
Instagram: joyride_bricks