Swebrick

För dig som hittat tillbaka till LEGO®. En mötesplats för vuxna entusiaster.
Huvudmeny

[MOC] På spåret

Startat av Tweed, Igår kl. 10:36

Föregående ämne - Nästa ämne

Tweed

Jag har utvecklat mitt första bygge av det gamla TV-huset i Göteborg till en TV-produktion av På spåret. Tekniken är inspirerad av 70-80-talet, men studiobygget ska föreställa nutid med Kristian Luuk och Fredrik Lindström som programledare. Det är en fri tolkning.;D Det är också min första publicerade MOC här, så hoppas att jag har gjort rätt.

Tweed

Och här är en bild på min pappa med kameran från Philips, så som den såg ut i verkligheten.

MrUzagi

Citat från: Tweed skrivet Igår kl. 10:36Det är också min första publicerade MOC här, så hoppas att jag har gjort rätt.

Du kunde inte gjort det mer rätt. Snyggt bygge!

Larry Lars

Ett roligt och annorlunda bygge med mycket detaljer. bra jobbat!
Kolla gärna in mina byggen på Flickr!

o0ger

Kul bygge! Jag gissar att du har fått lite inside information från din pappa om hur det gick till i studion. Eller du kanske har varit där sjäv?
Följ mig på Flickr eller Instagram. Jag har också en blogg. | Glöm aldrig Bortom Sol!

Tweed

Citat från: o0ger skrivet Igår kl. 12:28Kul bygge! Jag gissar att du har fått lite inside information från din pappa om hur det gick till i studion. Eller du kanske har varit där sjäv?
Tack, jag var och tittade på många inspelningar på 80/90-talen. Men det var ju ett tag sedan. ;D

Tweed

Citat från: MrUzagi skrivet Igår kl. 11:18Du kunde inte gjort det mer rätt. Snyggt bygge!
Tack, så mycket!  :D

Tweed

Citat från: Larry Lars skrivet Igår kl. 11:58Ett roligt och annorlunda bygge med mycket detaljer. bra jobbat!
Tackar!  :D

danielbrrssn

Väldigt fint bygge!

Tweed


Ozp

Såg det i Partille. Mycket snyggt byggt

MarLar

Har jobbat i Synvillan. Inte i studion men väl i korridoren där programmet redigerades. När vi flyttade ut till Hisingen så kom nyhetsredaktionen lite längre från programverksamheten. Ville dock inte ha några spoilers så kanske lika bra det.