Skaffa bra bassortiment av lego?

Startat av nicklas_gbg, 11 April 2014 kl. 17:12

Föregående ämne - Nästa ämne

nicklas_gbg

Hej,

Jag har nyligen fått ett nyvunnet intresse för lego och funderar därför hur man bäst får tag på ett bra bassortiment av bitar för egna kreationer. Under "Bricks & More"-temat i legos webbutik hittar man saker som "Creative Tower", "Creative Cube", "Basic Bricks Deluxe" och "Build & Play Box". Känns dessa som någorlunda prisvärda sätt att snabbt få ett bra bassortiment? Eller finns det bättre marknadsplatser och köp att göra?

mechamike

Tror det ev finns lite bra trådar kring detta under sektionen 'din hjälp i legovärlden' där vi pratat om vad man som ny kan satsa på för set..
?

cptCalavera

Stämmer bra. Jag fick själv lite hjälp i någon sådan tråd för ett par månader sedan. Sett i backspegeln så har jag gjort som så att jag köpt ganska många mindre set när det har vart bra priser istället för att satsa på något stort och dyrt.
Se mig spela spel och ibland bygga LEGO på twitch.tv/cptcalavera

o0ger

#3
Ibland köper jag nåt stort och dyrt set men det blir mer sällan nuförtiden. Nu köper jag nästan allt på Bricklink. Då får jag bara de bitar jag vill ha. Ibland köper jag mindre set på rea, precis som nämns här ovan.

Jag börjar oftast bygga i LDD och beställer bitar successivt allt eftersom bygget fortskrider. Ibland bygger jag klart hela bygget i LDD och beställer bitar först när bygget är klart.

Jag tycker inte att det finns nåt bra set med basbitar. Det är bättre att skapa sig sin egen egen uppsättning med basbitar från Bricklink.
Följ mig på Flickr eller Instagram. Jag har också en blogg. | Glöm aldrig Bortom Sol!

BeardedNerd

Det är en ganska stor investering om man precis har börjat, men kika på ett modulhus. De innehåller tonvis med bra grunddelar och är relativt prisvärda. Det finns ett par tillgängliga på många större kedjor från ca 1500-2000. Den största risken är att du bygger upp det och aldrig vill riva det.

Vill du ha en lite lättare start, kika på Creator-husen. Många är rätt prisvärda.

Annars är det alltid bra att leta efter reor. Just nu rensas lagren på mycket från Lord of the Rings, Lone Ranger och Galaxy Squad, så vill du bygga nåt i den stilen kan du få mycket bitar för relativt lite pengar. Annars är det generellt så att en bit kostar en krona.

nicklas_gbg

BeardedNerd: Du sätter lite fingret på problemet med att köpa modulhus och färdiga set. Risken är att man gillar dem och därför inte vill riva dem :) Så det är lite därför jag helst bara vill ha "bitar", för att inte bli alltför låst i tanken vid vad som bör byggas av dem. Men det går ju alltid att köpa flera set så som vissa tycks göra och låta det/de andra bli lösa bitar. Gjorde själv lite så med mitt horizon express. Har ett sett som jag i stort sett har byggt upp i sin helhet (bortsett från att det har fått jacobs bogies även mot det andra setet) och ett sett där jag bara har byggt loket och en egen specialbyggd vagn.

Men det känns ändå som att jag skall börja med att köpa en del paket med bara bitar för att få en liten samling av standardbitar och sedan så får jag köpa andra set när jag vill ha olika specialbitar eller någon viss modell.

Råkade förresten spontaninvestera i ett 7939 godståg igår när jag hittade det för bara 1200:- på heaven4kids (eller spontan och spontan, jag visste ju redan att jag "behövde" det, och när jag nu hittade det så billigt så...) och passade då även på att köpa en box 6177 basic bricks deluxe vilket jag faktiskt hade tänkt att investera i. De sålde 6177 för bara 190:-.

marpe

#6
Detta är ett exempel på en klassisk grundfråga här på forumet samla eller bygga.

Byggbitar och byggsatser är helt skilda saker, även om de består av samma material. Det är bra att hålla fokus på slutmålet. Vi är många här som köpt set för att använda bitarna men fastnat i att samla uppbyggda set eller ouppackade kartonger. Min egen ouppackade trave är stor och fenomenet är välkänt på forumet.

Vi som ger råd här har vanligen redan hyfsat stora mängder LEGO, vilket färgar våra svar. Här är mitt färgade råd till de som vill ha basbitar, redan äger ett fåtal bitar (<15 000 st) och har en startkassa på 5000 kr.

Set för 5000 kr ger en mycket liten hög med basbitar i lämpliga kvantiteter (>50 st), men många fina bitar i mindre antal. 4000 kr på Bricklink (i EU) - däremot - ger bättre mängd färdigsorterade basbitar i volymer (>50 st), trots fraktkostnad. Resterande 1000 kr används till att köpa just de bitar i som du behöver ett fåtal av (<10 st)

Så problemet är att välja mellan att samla/äga eller att bygga. Bestäm dig och håll kursen. :)

Sockerbit

För min del var det så sent som förra sommaren jag började med min LEGO hobby igen. Dels köpte jag lite set (diverse Hobbit, som samlande) men även att bygga fritt från egen fantasi lockade. Det sistnämnda lösta jag, ganska länge, genom att beställa lösbitar från LEGO. Deras Pick-a-Brick tjänst är trevlig och har ett hyfsat brett utbud av bitar. Där kan du välja mängden bitar själv. Det kan vara en bra plats att starta på.

AndersI

Jag har byggt upp förrådet av bitar genom att köpa på blocket (och av släkten). Det behövs inte så värst många köp för att få ett hyggligt förråd. Men mycket tvätta, sortera, slänga kloner blir det. Och inte glänser det om alla bitarna... Numera sorterar jag så sakteliga ut de mest repade och missfärgade bitarna ur min samling när jag får tag i några bättre. Jag tycker grundlådorna med enbart 'vanliga' bitar är bra, speciellt när man kan få dem till extrapris (ICA Maxi, shop.swebrick etc.).
Region: Nerike och lite ÖstraG (bor i Södermanland)
Mitt urgamla LEGO CAD-program: BlockCAD