Swebrick

För dig som hittat tillbaka till LEGO®. En mötesplats för vuxna entusiaster.
Huvudmeny

SL-Buss!

Startat av Skrytsson, 24 Oktober 2011 kl. 02:20

Föregående ämne - Nästa ämne

Skrytsson

#15
Kul att bussen gillas :)

Citat från: de Gothia skrivet 24 Oktober 2011 kl. 06:17
heter alla chaufförer i din stad harry? ;)

Hehe. Har många exemplar av huvudet och vill inte "slösa" ett huvud jag kan komma behöva till annat, till chauffören :P
Men, kombinationen bister min och glasögon är ju faktiskt rätt vanligt hos tåg- och busschaufförer, tycker jag...

Citat från: Tobbe Arnesson skrivet 24 Oktober 2011 kl. 08:35
Snyggt och fantastiskt att du fått till öppnande dörrar!

Som Nextuz säger, höger fram har samma fälg som vänster bak medan vänster fram och höger bak har samma fälg.

Oops. Min intention var, precis som Silence skriver, att fälgarna på fram- och bakhjulen ska vara olika.
Ska genast fixa "missen" när jag kommer hem.

Citat från: Superkalle skrivet 24 Oktober 2011 kl. 09:20
Mina synpunkter:
1) Framaxeln skall sitta längre fram, gärna 2 studs. Förstår att det krockar med tanken om öppningsbara dörrar, men ändå.
2) Jag hade vänt alla hjulen med "släta" sidan utåt. Den med ekrar passar inte riktigt.
3) Som purist gillar jag inte riktigt backspeglarnas infästning. Det finns en teknik LEGO använt i sina senaste byggen, t ex 4643

1) Jag tycker mina framhjul sitter på rätt ställe. Titta igen på referensbilderna, framhjulen sitter bakom dörrarna. Se även nedan.



2) Kanske inte... Jag vet inte. Jag är inte så superintresserad av fälgar.

3) Usch, -lösningen gillar jag inte. Stort, åbäkigt och klumpigt. Nog med att backspeglarna är överdimensionerade som det är - att sätta fast dem med ett stort arrangemang förvärrar ytterligare. Dessutom är min lösning mer lik förlagan, eftersom det blir lite space mellan bussens yttre och backspegelns början.

:)

Tobbe Arnesson

Jag ligger inte direkt sömnlös över att sätta tiles i sådana där clips.  ;)
Blogg: Robotkampen

prah

Denna här bussen känns igen! Inte för att jag är från trakterna men har åkt linjen Ropsten-Larsberg och Larsberg-Ropsten :P
Prah

Stigge72

Kan bara hålla med i allt beröm.

Linus Damberg

Bra jobbat Skrytssons!! :)
Den som äger mycket silver kanske är lycklig.
Den som äger mycket LEGO kanske är lycklig.
Men den som intet äger kan sova lugnt.

Ras 74

Snyggt jobbat Skrytis ;)

Var hemma hos Marios i måndags och kollade in en buss han har byggt.
Han har en lösning runt hjulen istället för att använda inverted slopes som du nu gjort som får det att se lite klumpigt ut.
Det han gjort är att använda en headlight brick med en cheese slope i istället. Får en slickare look.

Sen kan jag nog också tycka att det skulle varit en vit rand på raden under cheese slopsens på taket för att bryta av lite
om möjligt. Det är den positiva lilla kritik jag kan ge.

Citat från: Skrytsson skrivet 24 Oktober 2011 kl. 02:20Referensbilder återfinns i slutet av posten.

Me like ;)
We meet again, at last. The circle is now complete. When I left you, I was but the learner. Now I am the master.

Gordonblixt

Snyggt!
Allting är perfekt och jag gillar verkligen tekniken för dörrarna.
Vad kommer härnäst, ett pendeltåg kanske?

Superkalle

Citat från: Skrytsson skrivet 24 Oktober 2011 kl. 15:09
1) Jag tycker mina framhjul sitter på rätt ställe. Titta igen på referensbilderna, framhjulen sitter bakom dörrarna. Se även nedan.


Ja, det har du rätt i nu när jag kikar lite extra.
(PS: bra att du lägger med referensbilder....gäller bara att man tittar på dem då  ::)    :D)