SBC Oktober - En av de minsta

Startat av MarLar, 10 Oktober 2022 kl. 12:32

Föregående ämne - Nästa ämne

MarLar

SBC LXIX

Månadens bit är 85861  plate, round  1 x 1 with open stud. En ganska oanselig bit och troligen en av de bitar som kräver minst plast för att tillverkas =)

Den kan, som sagt, tyckas oansenlig men jag kommer ofta på mig själv att lösa små problem med hjälp av denna öppna bit. Lilla exemplet nedan innehåller sex stycken 85861 även om de två som utgör marshmallows är de synliga. Tänker att denna bit dels ger mycket frihet men även öppnar för trevligt nytänk.

Regler:
Bygg vad som helst i valfri storlek, innehållande minst en (men gärna flera) av månadens bit.
Biten får gärna ha en framträdande roll i bygget, men det är inget krav.
Bygget ska vara nytt eller ej tidigare visat på Swebrick, Flickr, Facebook, Instagram eller andra delar av internet.
Posta max tre bilder med största sidan 1000 pixlar i denna tråd. Dessutom får man posta en video om man vill.
Bilderna ska postas innan midnatt den 31/10.
Digitala bidrag är tillåtna, men i händelse av oavgjort resultat vinner fysiska byggen över digitala. Vid oavgjort mellan två fysiska (eller två digitala) bidrag avgör förra månadens vinnare.
Alla forummedlemmar får delta i tävlingen.

Omröstning sker i en ny tråd som startas strax efter bidragstidens utgång.

Vinnaren får outsäglig ära och får också bestämma nästa månads bit.


AndersI

#1
En liten rälsbuss.

rps20221010_141101.jpg
Region: Nerike och lite ÖstraG (bor i Södermanland)
Mitt urgamla LEGO CAD-program: BlockCAD

MarLar


janhansson

Vakta grönsakslandet.
Det var ett så lätt jobb lejonriddaren hade fått.
-Se bara till att inte somna. sa de.

vakta_gronsakslandet1.jpg

vakta_gronsakslandet2.jpg 

swestar

MA.K Super Armoured Fighting Suit

Mina Egna Byggen flickr
Instagram

Wolcker

Dune, boken, microbygge. La en närbild på 2 av de 4 månadens bit som är med.
Flickr Wolcker
Hemsida Wolcker.com
Instagram  Wolcker

MarLar

Citat från: Wolcker skrivet 19 Oktober 2022 kl. 19:09Dune, boken, microbygge. La en närbild på 2 av de 4 månadens bit som är med.

Eloge för återanvändning av 35480 från förra månadens vinnarbygge =)

Wolcker

Citat från: MarLar skrivet 20 Oktober 2022 kl. 12:58
Citat från: Wolcker skrivet 19 Oktober 2022 kl. 19:09Dune, boken, microbygge. La en närbild på 2 av de 4 månadens bit som är med.

Eloge för återanvändning av 35480 från förra månadens vinnarbygge =)

Det var därför jag byggde den =)
Flickr Wolcker
Hemsida Wolcker.com
Instagram  Wolcker

danielbrrssn

Här kommer mitt bidrag.

0F9F15A4-85A4-40CA-A1C8-D793407395EF.jpeg

embe

Inspirerad av mrlind's fina tolkning av Ströja från yngre järnålder, har jag testat att göra figurer som  är tänkta för bronsålder, men i mikroskala, och då kan jag ju även passa på att använda dessa i månadens SBC.


iConloc

OK, här kommer mitt bidrag.
Lite molekyl byggande.

robinnilsson403

Citat från: iConloc skrivet 29 Oktober 2022 kl. 16:25OK, här kommer mitt bidrag.
Lite molekyl byggande.

En fyllehund!
I min skalle brann en motsats, En skogsbrand i en park
Där hundratusen apor, Fyller tonårsblanka ark

Godtfred


janho

Här kommer ett litet bygg som jag gjorde med barnen förra helgen. Ett bidrog med kaninen,  ett med alla planter och ett hjälp-byggde staketet. Det vara bara för mig att bygga pumpan och de tre gnomerna. De är lite förvirrade över den stora "bollen" som uppstod i gården där de brukar sno moroten och andra godsaker.

20221031_203117.jpg