Swebrick

För dig som hittat tillbaka till LEGO®. En mötesplats för vuxna entusiaster.
Huvudmeny

Person skala 1:1

Startat av Sebastian88, 02 Augusti 2022 kl. 17:10

Föregående ämne - Nästa ämne

Sebastian88

Hallå,

Tänkte kolla om någon har en ide om det finns möjlighet att i studio tanka upp ett foto och på något sätt få den i föreslagna bitar så att man kan göra justeringar. Jag har påbörjat att lägga bit på bit och är en bit upp på magen men det är ju inget resultat jag blir speciellt nöjd över. Främst är det för att jag behöver en uppfattning av antalet bitar som behövs för att bygga. Som sagt tänkte om någon har en ide om hur jag kan göra för att gå från ett foto till att få den till digitalt lego.

Största problemet är väl att jag använt 2x8 och 2x10 där det eventuellt skulle räcka med 2x4, för att snabbare komma upp i storlek. Men när jag väl summerar så vore det säkerligen mycket billigare att använda 2x4.

Resultatet rent utseendemässigt behöver inte vara så likt till utseende i studio då jag justerar det när jag bygger i verkligeheten sedan.

TAck på förhand!
Instagram: brixbybastian

Ozp

Menar du en 3d-legomodell av personen eller en mosaik av bilden?

Mosaik-generator finns inbyggt i Studio.
Vill du ha en 3d-legomodell blir det nog svårare. Jag vet att det finns program som kan omvandla en 3d-form till legobitar, men tror inte någon klarar av från en 2d-bild bara.

Sebastian88

Citat från: Ozp skrivet 02 Augusti 2022 kl. 18:13Menar du en 3d-legomodell av personen eller en mosaik av bilden?

Mosaik-generator finns inbyggt i Studio.
Vill du ha en 3d-legomodell blir det nog svårare. Jag vet att det finns program som kan omvandla en 3d-form till legobitar, men tror inte någon klarar av från en 2d-bild bara.

Precis, syftar på en 3d-legomodell. Hmm de va de jag anade. Kanske att jag kan hitta en 3d modell på en vuxen person på nätet jag kan använda i ett sådant program. Så får jag i alla fall kanske ut hur många och vilken size på bitarna som behövs.

Enklaste är kanske att bara köpa in x-bitar av en modell och färg som exempelvis ska vara benen och bygga med det och sedan komplettera :)
Instagram: brixbybastian

shiftaltcmd

Någon får gärna kolla att matten stämmer.
En brick 2x4 är nästan 5 kubikcentimeter. 3,2 x 1,6 x 0,96
Ungefär 200 bricks för en liter.
Om vi avrundar lite, en människa på 80 kg är cirka 80 liter. Flyter personen i vatten så någon liter till, sjunker personen några liter mindre.
80 x 200 = 16 000 bitar.
Det är om man bygger massivt utan hålrum.