Vad är detta för "lego"?

Startat av majaljunggren, 17 December 2018 kl. 06:49

Föregående ämne - Nästa ämne

majaljunggren

Hej, jag reggade mig här för jag behöver hjälp.
För några år sedan så fick min son en svart plastsäck med gammalt lego av en äldre släkting. Jag har noterat att vissa delar ser annorlunda ut på flera sätt, men att dom ändå passat ihop med vanligt lego, fast det inte passat perfekt precis. Jag antog att detta var någon slags lego kopia från 70-talet (då den äldre släktingens barn skulle varit i legoåldern då.) Så jag har inte funderat så mycket mer över det fram tills nu.

Fönsterdelarna ser inte ut som något annat lego jag sett, och jag har aldrig fattat hur dom skulle användas. Därför gick jag ut på internet för att se om det fanns nån som visste. Då snubblade jag över bricklinks hemsida där jag kunde se sådana fönster till salu, och där kallades dom för classic. Men om detta är classic skulle ju legot vara avsevärt mycket äldre än 70-talet. Jag frågade släktingen om hon visste var det kom ifrån och då säger hon att "Det lekte jag med när jag var liten." hon är nu 70-år.
Däremot hittar jag inga andra bitar på bild någonstans så jag är inte alls säker på att detta är samma sak. Så detta gör mig tveksam på om detta är något som faktiskt är "äkta" eller en lego kopia. Så jag vänder mig till experterna på området.

Beskrivning av legot.

Ingen logo på studsen. Helt släta.
Finns i gult, rött, blått och vitt.
Plasten är av annan typ än vanligt modernt lego, ser "renare" ut och är knappt slita alls trots åratal av lek.
Den har tuber på undersidan.
På kortsidorna har den slots som det är meningen man skall sätta fönster och dörrar i (Har jag nu lärt mig).
Fönsterna ser ut som på bilden, fast det finns både med 4 fönster, 6 fönster och 8 fönster.


Någon som vet nåt om detta lego?


Godtfred

Låter som gamla Automatic Binding Bricks. https://www.lego.com/en-us/themes/lego-history/articles/automatic-binding-bricks-09d1f76589da4cb48f01685e0dd0aa73

Någon med mer kunskap fyller säkert i. Välkommen till Swebrick!

Sydby

Jag minns dessa. Undrar om jag har kvar dem. Förknippar alltid dem med Hemglass, man fick eller köpte dem från bilen med glassen. Kan också vara minnet som spelar spratt då jag förvarade dem i en glasslåda.

majaljunggren

Nja, det påminner om det legot, men inte riktigt. Fönstren ser likadana ut, men största skillnaden är att min variant har tuber på undersidan. Har tagit bilder för att visa bättre.

Så glad för svar! Tack!

AndersI

Mig veterligt finns det inga LEGO-bitar med tuber och spår för fönster. Gamla 50-talsbitar kan ha spåren, men de har inte tuber. De på dina bilder ser för moderna ut. Om de är efter 1953 ska det stå LEGO på insidan, och tuberna patenterades 1958...

Min gissning är Byggis.

Region: Nerike och lite ÖstraG (bor i Södermanland)
Mitt urgamla LEGO CAD-program: BlockCAD

Stigge72

Citat från: AndersI skrivet 18 December 2018 kl. 08:41
Mig veterligt finns det inga LEGO-bitar med tuber och spår för fönster. Gamla 50-talsbitar kan ha spåren, men de har inte tuber. De på dina bilder ser för moderna ut. Om de är efter 1953 ska det stå LEGO på insidan, och tuberna patenterades 1958...

Min gissning är Byggis.
Jag har för mig att Byggis brukar ha ett B på knopparna, på liknande sätt som Lego har LEGO på sina.
De fönster jag har sett till Byggas har varit en knopp tjocka, med knoppar (ihåliga om jag minns rätt) och gjorda för att sätta på knoppar undertill. Som jag minns det var det en gaffel-liknade konstruktion på undersidan, jämför legos egna fönster från 1970- och 80-talen:

AndersI

Jag har [haft] massor av Byggis, definitivt utan B, minns inte säkert om jag sett någon med B.

Du kanske tänker på M för Megablocks?

Titta på den här gamla annonsen - jag tycker fönstren ser platta ut och plupparna släta: http://80talsreklam.se/2013/09/16/markbart-billigt-med-byggis/

Eller den här bilden https://www.tradera.com/item/302581/321629582/byggis-super-mario-bros-officiell-svensk-nintendoprodukt-som-lego

Region: Nerike och lite ÖstraG (bor i Södermanland)
Mitt urgamla LEGO CAD-program: BlockCAD

Sydby

C-där. Byggis var det jag har/hade. Och det var inte en glasslåda dem kom i utan en godis låda!

Myko

De första Byggis-bitarna som såldes bara som diverse-bitar i godislådor hade inga bokstäver på knopparna, och ofta rätt dålig passform. Bitarna med spår i för fönster hör till dessa.

Senare när de började med ordentliga set (Super Mario, Turtles, Jurassic Park) så var det betydligt bättre kvalitet och kanske stog det B på knopparna ibland i den här generationen.

majaljunggren

#9
Hummm. Tycker inte det ser ut som Byggis. Eventuellt på första bilden, men den är för dålig för att se bitarna närmare. Supermariobyggisarna är det iallafall inte, fönster och liknande är inte alls samma som det. Inte heller finns några bitar med skåra på ovansidan.

Förresten så vill jag påstå att dessa inte alls har dålig passform. Bara dålig om man försöker få ihop det med annat lego. Däremot med sina egna bitar så sitter det jättebra. + att plasten verkar annorlunda så att legot nästan ser nytt ut trots att det är väl lekt med. Nästan lite lysande färger som ser väldigt rena ut.