Swebrick

För dig som hittat tillbaka till LEGO®. En mötesplats för vuxna entusiaster.
Huvudmeny

[GBC] Kardanlyft

Startat av torso, 06 Mars 2015 kl. 23:45

Föregående ämne - Nästa ämne

Aro

Grymt skön modul !!!
Min säljtråd nu inför Julen:http://www.swebrick.se/index.php?topic=7759.0

Tobbe Arnesson

Häftigt! Fick ont i hjärnan av att försöka förstå hur den funkar!

Utöver en fin implementering i Lego har du gjort en snygg modul, gillar verkligen det minimalistiska! Konst handlar i mångt och mycket om att ta bort oväsentligheter och det tycker jag du lyckats med här!
Blogg: Robotkampen

prah

Riktigt häftig grej! Hör musik från Tomtens julverkstad från Kalle Ankas Jul när jag kollar på videon ;D
Prah

TorstenHorssten

Herrejösses vilken maskin!  8)

Tektor

Inte bara mekaniskt genialisk, utan även oerhört väldesignad rent visuellt!
Med risk för att låta som juryn till Utmärkt svensk form så skvallrar de granitstrama bollbanornas kontrast mot de organiskt mekaniska fackverken om en nästan nonchalant perfektionism. :)

SvanteOlof

Jag stirrar mig blind här. Just när jag tycker förstå mekaniken så ser jag någon ny detalj och så tappar jag förståelsen.
ordvits: studsmatta = 4186

torso

Jag får tacka för de kommentarerna. Minimalism är korrekt. De flesta av bitarna har en funktion. Bara lite tiles och slopes för att jämna till det lite. Färgschemat har hållits enkelt för att få kugghjulen i fokus.

Försökte få mekanismen så synlig som möjligt i videon, men för de som inte listat ut hur den variabla hastigheten fungerar har jag gjort en liten animation som är lite tydligare. Motorn är kopplad till den gula axeln.

Vibora

Någon har byggt en kopia av kardanlyften efter instruktion: https://flic.kr/p/z8mL9L

Det visar väl bara på vilket briljant och genomtänkt bygge det är. Grattis!

torso

Tack! Det var ju en riktigt fräsig version.

Magnusengstrom


byStfn

Det var faktiskt den här GBC-modulen som jag fastnade längst på i Norrköping förra helgen! Har varit helt ointresserad av GBC tills nu och suget att plocka fram alla mina gamla technic-set blir större för varje dag!

Godtfred

Den verkar klona sig, kolla vid 02:30:



Men den verkar vara lite felsynkad då den stannar upp för tidigt när bollarna ska ut.