HTC Hero Android styr en LEGO Mindstorms NXT-robot

Startat av AntonYmer, 02 Februari 2010 kl. 13:19

Föregående ämne - Nästa ämne

AntonYmer

http://www.youtube.com/watch?v=434hbckPz6o

Jobbet är på arbetsmarknadsmässa på Universitetet i Linköping (LARM) och visar upp våra konster.

Här styr vi två LEGO-bandtraktorer via Bluetooth från två HTC Hero Android-telefoner.
Telefonerna har inbyggd tilt-sensor så om man tippar telefonen framåt så åker roboten framåt. Tiltar man i sidled så svängs det.

Hur roligt som helst. LEGO och Android på jobbet. :) :) :)

// AY


Stigge72


Shompis

Häftigt! Vad för API använder ni för att programmera telefonen/mindstorm och vaf för OS körs på mindstormen?

AntonYmer

Citat från: Shompis skrivet 02 Februari 2010 kl. 14:48
Häftigt! Vad för API använder ni för att programmera telefonen/mindstorm och vaf för OS körs på mindstormen?

Vanligt Android API/SDK dvs Java. Sedan fuskar vi lite eftersom Heron är lite sugig på Bluetooth. Vi kopplar upp en TCP/IP-socket över WiFi till en laptop som kör Ubuntu. På den har vi en ren tunnel (ingen logik) som flyttar allt som kommer in på IP-porten direkt till Bluetooth.

LEGO-klossen kör ett rent NXT-bios direkt ur kartongen utan någon som helst modifiering. Vi använder oss av demo-funktionerna så vi har inte ens ett enda litet program i NXT-bricken. Snabbt och smidigt. Omkring 200 rader kod.

Vi hoppas att firmwareuppdateringen till Android 2.1 ska komma och leverera serieportprofilen (SPP) över Bluetooth direkt till telefonen så att vi slipper mellan-PC. Men den levereras inte förrän tidigast om ett par veckor. Eftersom LARM är idag så kunde vi inte vänta.

Shompis


tellblom

Kan man få programmet att å testköra?

/Martin

AntonYmer

Citat från: tellblom skrivet 03 Februari 2010 kl. 20:56
Kan man få programmet att å testköra?

/Martin

Bara att tanka hem.
http://code.google.com/p/bishopsarm/

Det är ett rejält fulhack så ta koden som den kommer. :)
Jag lämnar inga garantier.