Swebrick

För dig som hittat tillbaka till LEGO®. En mötesplats för vuxna entusiaster.
Huvudmeny

Katedral plus andra mocs

Startat av de Gothia, 26 April 2013 kl. 00:54

Föregående ämne - Nästa ämne

malmen

I'm speechless. Som vanligt oöverträffligt snyggt, och jag håller med Anders67 i posten ovan, dina byggen är en ledstjärna och jag hoppas kunna komma i närheten av samma skills :)

de Gothia

Oj, tack tack för alla fina ord! :-[ :)

Katedralen är det bygge som tagit längst tid för mig. Dryga 4 månader tror jag det blev!

Nästa moc är ett kartrum! Borde bli klar ganska snart! Nu är kruxet att ha tiden att ta kort på det!

Gideon

Som jag har skrivit tidigare, riktigt bra byggen! Så mycket att gilla.
Totalt sett är nog trots allt min favorit "Searching in Cedrica", även om katedralens fasad såklart är en klass för sig i storlek och detaljrikedom :)
Håller dock med om att planetens färg skär sig lite mot resten av arkitekturen. Kanske en 98115 eller 99199pb02 hade passat bättre?
Jag har själv investerat i några 99199pb02 som jag hade tänkt använda i mitt tredje bygge i samma tävling i GoH, men sen kom det en liten ättling och stal min tid så det har nu byggts i mikroskala med dark tan 553b istället :P
Regionansvarig Gävle-Dala
Flickr   Instagram

Svartkrut


Superkalle

Jag tar återigen av mig hatten för dig!
(inte mycket mer att tillägga  :) )

Teabox


MicroByggare

#21
oj jag trodde att jag redan skrivit här i tråden men det hade jag vist inte.

de Gothia

Tack tack för fina ord! :) Och kul med första sidan! Har jag printscreenat ner i burken nu! :)

Kvarnbacka

Hög klass på det här! Det är alltid kul när man ser ovanliga bitar inbyggda på ett smart och passande sätt (planeten i det här fallet).