[MOC] Rälsbuss inspirerad av Hilding Carlsson-bussar

Startat av AndersI, 14 December 2019 kl. 17:05

Föregående ämne - Nästa ämne

AndersI

Jag borde väl lägga upp en bild på den här innan jag river den. En Hilding Carlsson-inspirerad rälsbuss i 10-wide. Ställdes ut på FVM i Linköping.
Region: Nerike och lite ÖstraG (bor i Södermanland)
Mitt urgamla LEGO CAD-program: BlockCAD

Skafte

#1
Jättefin! Inte har du visat den tidigare på forumet? Jag är sugen på att bredda mina pytte-6-wide-Hildingar till 8 studs och få dem körbara runt Visby station. Fast då förstås i rött.

Nu skall du riva den, men visst kunde den mått bra av en rand mörkgröna plates under fönstren?

AndersI

#2
Tackar! Nja, den förlagan jag tittade på hade ingen rand, och fönstren är dessutom redan för höga. Nu är den riven i alla fall, var lite av ett hafs/hast-bygge. Den viktiga delen i bygget är fronten, sluttande och lätt krökt (=vikt med gångjärn i mitten). En intressant detalj är väl att fronten hålls på plats enbart med LEGO-gummiband (syns genom fönstret) och tryck från taket.

Kommer säkert att prova igen nån gång.
Region: Nerike och lite ÖstraG (bor i Södermanland)
Mitt urgamla LEGO CAD-program: BlockCAD