Så här såg det ut när vi började sortera bitarna ifrån 2011 års LUGBULK 
Det är dags att anmäla sig till nästa års LUGBULK. Detta är något som enbart är tillgängligt för medlemmarna i föreningen. Så vill ni vara med, se till att bli medlem nu! Sista anmälningsdag är 2011-12-31.
Så vad är LUGBULK? Jo, LUGBULK är ett program som hålls av The LEGO Group och ger LEGO föreningar möjligheten att beställa en stor mängd LEGO billigt. Vi kan dock bara beställa bitar som är i produktion och av dessa får vi tillsammans bara beställa 80 olika bitarna. Får tyvärr inte avslöja några priser för allmänheten, så ni måste anmäla intresse för att få se dem. Vi kommer lägga vår beställning i början av året och bitarna kommer att levereras ifrån The LEGO Group under sommaren.
Observera att det är en kollektivbeställning till Swebrick vi kommer göra, dvs att The LEGO Group kommer inte skicka iväg individuella orders till varje medlem, utan det blir vårt jobb att dela upp försändelsen och se till att varje individuell person får sina bitar. Det kommer att ges tillfälle för medlemmar att träffas och sortera bitarna, men exakt när och var är inte bestämt ännu. Om du inte kan komma när möjlighet ges så kommer en eller flera vänliga Swebrickmedlemmar sortera och leverera din del efter sin förmåga och tid.
Efter att ni har blivit medlem kan ni läsa mer om
LUGBULK och hur man anmäler sig här.